Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Ateliér Holubí dům Dana Kybicováhttps://www.atelierholubidum.czAndělé,Andělé s drahými kameny, minerály, skleněné vitráže, cínované šperky, obrazy,malba

Konec léta přináší první nálezy nedorostlých ježčích mláďat a lidé s citem ke zvířatům váhají, zda už tyto bodlináče brát domů, či zda je ještě brzy. Odpověď není úplně jednoduchá.Ježek jako hmyzožravý savec tráví zimu ve stavu snížené aktivity, tedy tzv. hibernace, kdy mu klesá tělesná teplota na pouhých 5 - 7 stupňů, dýchá velmi zpomaleně a veškeré tělesné pochody jsou maximálně utlumené. Do tohoto stavu ale upadá podle vlastního rozhodnutí, a to podle podmínek prostředí. Začne-li zima brzy, sníh napadne už v listopadu a zároveň také mrzne, usnou ježci už v tuto dobu. Naopak pokud jsou ještě o vánocích plískanice a teplota jen kolem nuly či nad nulou, zůstávají aktivní. V zásadě platí, že jakmile zmizí potrava, tedy hmyz, žížaly, slimáci, stinky a další se uchýlí pod zem mimo dosah mrazu, ježci usnou. Do té doby ale neustále shánějí potravu a jsou vidět i ve dne. Snaží se totiž ulovit co nejvíc kořisti a nabrat na zimu zásoby tuku.V našich podmínkách obvykle stačí, když v září a v říjnu ježky maximálně tak přikrmujeme třeba kočičími konzervami a granulemi. Dobře krmený ježek roste a přibírá velmi rychle, takže za týden zvětší svou hmotnost i o 70 gramů. Z toho vyplývá, že mladí ježci, kteří teď váží 150 - 200 gramů, do zimy dorostou. Bezpečná váha pro přežití zimy je totiž asi 500 - 550 gramů. V podhorských oblastech s tuhými zimami je to těch 550, v nížinách na jihu Moravy přezimuje úspěšně i ježek čtyřistagramový. Proto zdravé a čilé ježky má smysl odchytávat a vážit až na konci října a v listopadu. To už by se měli blížit půlkilovému limitu.Jiná je situace, když najdeme ježka apatického, plného blech a klíšťat, ježka ležícího a spícího na otevřeném prostranství či dokonce ježka, kolem něhož poletují mouchy a na ještě živého už kladou vajíčka. Takové zvíře potřebuje okamžitou pomoc. Často se jedná o mládě, které se zatoulalo od zbytku rodiny, neumí se o sebe ještě postarat, hladoví a prochládá. Pomůže mu zahřátí u láhve s teplou vodou (kolem 40 stupňů) a po probuzení nakrmení snadno stravitelnou potravou, třeba kvalitní konzervou pro koťátka, nebo mletým drůbežím masem, do kterého přimícháme syrový žloutek. Velmi malá mláďata (pod 100 gramů váhy) můžete nakrmit mlékem pro koťata či pro štěňata, které jim podáte přímo do tlamičky injekční stříkačkou či kapátkem. POZOR! V žádném případě nepodávejte mléko kravské (ani kondenzované či sušené), protože obsahuje bílkovinu kasein, kterou ježek nedovede strávit. Mohl by onemocnět těžkými průjmy. Pokud je ježek silně napaden blechami a klíšťaty, nebo má na těle muší vajíčka, je pravděpodobně nemocný. Potom je nejlepší kontaktovat nejbližší záchrannou stanici pro volně žijící zvířata, kde se o něj postarají, nebo zkušeného veterináře.A na závěr jedno upozornění - ježek NENÍ ještěrka. Neusíná automaticky při nízké teplotě. Zpomalení metabolismu a nástup zimního spánku si řídí sám podle výše zmíněných okolností a VŽDY usíná v bezpečném zatepleném pelechu, který si vybudoval.