Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

V těchto dnech dochází k přesunům labutí velkých ze zimovišť na řekách na hnízdiště na rybnících a retenčních nádržích. Ptáci se zde objevují hned jak roztaje led. Pokud jsou hnízdiště v obcích nebo městech, lidé mnohdy neodolají a ptáky krmí s tím, že ve vodě žádná potrava není. Je to omyl! Labutě, které se připravují ke hnízdění, potřebují kvalitní stravu plnou bílkovin a vitamínů, aby se probudily k aktivitě jejich odpočívající pohlavní žlázy. Samice musí ve svém těle vytvořit až 8 poměrně velkých vajec, samec musí začít produkovat životaschopné spermie. Potřebují tedy výživnou stravu plnou právě bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Tu jim poskytují jednak rašící vodní rostliny, které dovedou díky dlouhému krku spásat i z hloubky 1m, dále výhonky rákosu a orobince, jemná tráva na břehu a v neposlední řadě drobní živočichové (korýši, vodní hmyz a jeho larvy, nítěnky a další bezobratlí), které díky vrubovatému okraji zobáku mistrně filtrují z vody a z povrchové vrstvy dna. Tuto potravu jim žádné krmivo nenahradí! Navíc při jejím sběru a hledání se utužuje svazek obou partnerů a vztah k vybranému hnízdišti. Pokud ovšem jsou ptáci přikrmováni pečivem a chlebem, zasytí se touto škrobovitou potravou natolik, že necítí potřebu hledat si cokoli jiného. Potom může dojít k jejich tloustnutí, což má za následek poruchy plodnosti a zhoršení kondice. Výbornou kondici ovšem potřebují nejen na tvorbu oplozených vajec, ale i na přípravu pro letní pelichání, kdy vymění kompletně všechno peří na těle. Pokud už musíte ptáky krmit (ale opravdu to nepotřebují!), podávejte jim kvalitní listovou zeleninu, krouhaná jablka a mrkev, vařené brambory s tvrdým tvarohem a mletým libovým masem nebo osení pšenice, ovsa, ječmene nebo prosa aspoň 10cm vysoké, to vše obohaceno o vitamínové přípravky pro drůbež a exotické ptáky. Koupit lze i speciální granule pro vodní ptáky, které plavou na hladině, ovšem dvacetikilový pytel stojí 600 korun. Proto je lepší nechat na jaře ptáky, aby se o sebe postarali sami.